ARKTTIKA
1990 - 2019


 

Drodzy klienci firmy Arkttika
  W związku z zaprzestaniem działalności naszego serwisu, a w trosce o Wasze dobro pragniemy polecić Wam warsztat z wieloletnim i bogatym doświadczeniem, gdzie dokonacie kompleksowych napraw klimatyzacji w Waszych autach.
  Informujemy, że w poleconym warsztacie wykonane będą dla Państwa przeglądy układu klimatyzacji, diagnostyka, dezynfekcja oraz napełnianie i obsługa układów pracujących na każdym dopuszczonym do użytku czynniku chłodzącym.
  Zapraszamy do kontaktu:

AUTO KLIMATYZACJA  Michał Kiełsa,  Jarosław Adamiuk
ul. GÓRCZEWSKA 146,    01-460 Warszawa
tel. 22 664 98 78   tel. kom. 604 914 274

 

Firma Arkttika działała w latach 1990-2019

KLIMATYZACJA JESIENIĄ i ZIMĄ

W naszej praktyce warsztatowej często spotykamy się z pytaniami klientów dotyczącymi eksploatacji popularnej klimy w samochodzie. Wiele wątpliwości budzi używanie klimatyzacji w okresie jesienno-zimowym. W opinii licznych klientów urządzenie to służy jedynie do chłodzenia wnętrza pojazdu.

Tymczasem równie ważną funkcją klimatyzatora jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza.  Umożliwia to zarówno klimatyzacja „ręczna” jak i automatyczna. Wystarczy jednocześnie włączyć przycisk A/C i ogrzewanie pojazdu. Powietrze dostarczane do wnętrza samochodu przez wentylator nawiewu zostanie najpierw osuszone (wilgotne powietrze przepływając przez zimny parownik „oddaje” wilgoć w postaci skroplin, które wypływają pod samochód), a następnie będzie podgrzane przez nagrzewnicę do nastawionej przez nas temperatury.

Dzięki temu szyby pojazdu bardzo szybko przestaną być zaparowane, a powietrze wewnątrz samochodu będzie miało odpowiednią wilgotność i temperaturę zapewniając nam komfortowe warunki podróży. W wielu pojazdach wyposażonych w klimatyzację ustawienie na panelu sterującym nawiewu na przednią szybę spowoduje również uruchomienie sprężarki A/C. Jest to tak zwane odmgławianie szyb pojazdu.

W okresie jesienno-zimowym bardzo istotna jest czystość filtra powietrza kabiny pojazdu. Jego nadmierne zanieczyszczenie powoduje niedostateczną wymianę powietrza we wnętrzu samochodu co objawia się zamgleniem szyb przez wilgoć zawartą w wydychanym przez pasażerów powietrzu. 

Chciałbym również zwrócić Państwa uwagę na okresową dezynfekcję układu klimatyzacji. Jesienią, zwłaszcza w czasie deszczowej pogody, nasila się zawilgocenie parownika co stwarza szczególnie sprzyjające warunki do rozwoju na jego powierzchni pleśni i grzybów. W skrajnym przypadku powoduje to powstawanie nieprzyjemnego zapachu, a także może być powodem alergii i infekcji dróg oddechowych pasażerów pojazdu.

Z tego powodu należy przynajmniej raz na 2 lata przeprowadzić dezynfekcję klimatyzatora. Polega ona na oczyszczeniu powierzchni parownika i kanałów rozprowadzających powietrze za pomocą odpowiednich środków chemicznych oraz zabezpieczeniu przed ponownym rozwojem grzybów i pleśni. Zlecając ten zabieg upewnijmy się czy użyte środki chemiczne mają atest PZH.

Przypominam też o uruchamianiu klimatyzacji na chłodzenie – czyli włączaniu przycisku A/C - przynajmniej raz na dwa tygodnie, zwłaszcza zimą kiedy rzadko z niej korzystamy. Jest to konieczne by zapobiec rozszczelnieniu osi sprężarki, by wiosną nie spotkała nas przykra niespodzianka wiążąca się z kosztowną naprawą.


Andrzej Górski